do kasy suma: 0,00 zł

Amortyzacja jako kluczowy element w wózkach dziecięcych

dziecko w wózku

Przez ostatnie dziesięciolecia wózki dziecięce przeszły prawdziwą ewolucję. Modele dostępne dziś na rynku prześcigają się wzajemnie pod względem zastosowanych rozwiązań, wyglądu, a także ceny. Wszystko to sprawia, że młodym rodzicom nieraz naprawdę ciężko podjąć decyzję, jaki wózek wybrać. Dlatego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie najważniejsze. Jakie? Podpowiadamy.

Kryteria wyboru wózka

Choć wygląd wózka jest bardzo ważnym parametrem często wpływającym na podjętą przez nas decyzję, nie powinien on być najważniejszym kryterium wyboru. Na co zatem warto zwrócić uwagę, wybierając wózek dziecięcy?

  • Rodzaj wózka. Wózki dziecięce występują w różnych rodzajach. Może to być wózek głęboki najczęściej stosowany przy noworodkach i niemowlętach do 8 miesiąca życia. Można także zdecydować się na spacerówkę, w której dziecko samodzielnie już siedzi, ale może także się położyć. Połączenie tych dwóch opcji to wózek wielofunkcyjny zastępujący oba powyższe rodzaje, jeśli tylko dobierzemy dobry model.
  • Stelaż wózka. Jest to bardzo ważny element każdego wózka, gdyż na nim właśnie opierają się poszczególne jego elementy, przez co ma on duży wpływ na stabilność czy amortyzację wózka. Wyróżniamy głównie stelaże krzyżakowe i teleskopowe. Od wyboru rodzaju stelaża zależy w dużej mierze to, jak będzie dawało się kołysać wózkiem czy też jak dużo miejsca zajmie on po złożeniu.
  • Koła. Są szczególnie ważne, gdy wózek zamierzamy użytkować także poza miejskimi ścieżkami czy chodnikami. Mamy wówczas do wyboru: koła pompowane (dość podatne na przebicie, choć bardzo dobrze tłumiące wszelkie drgania) oraz koła piankowe (choć nie da się ich przebić, charakteryzują się mniejszą amortyzacją drgań). Dostępne są także koła PU nazywane żelowymi. Wyglądają podobnie do kół pompowanych, jednak specjalne wypełnienie sprawia, że nawet po przebiciu zachowują swoje pierwotne właściwości. Charakteryzują się dużą elastycznością i odpornością na warunki atmosferyczne. Wybierając koła, warto też zwrócić uwagę na ich skrętność, co będzie szczególnie przydatne przy lawirowaniu w sklepowych alejkach czy ilość kół - 3 bądź 4.

Oprócz tych 3 ważnych parametrów jest jeszcze jeden wyjątkowo istotny czynnik, który należy koniecznie wziąć pod uwagę, decydując się na zakup konkretnego modelu wózka. Jest nim amortyzacja.

Amortyzacja wózka

Parametr ten jest bardzo ważny i szczególnie istotny dla komfortu naszego malucha. Rodzaj amortyzacji zastosowany w wózku znacząco wpływa na wygodę dziecka podczas spaceru. To od tego elementu w dużej mierze zależy, czy dziecko obudzi się, gdy wózek zjedzie na bardziej wyboistą ścieżkę, czy też nawet tego nie zauważy i dalej będzie smacznie spać. Amortyzacja jest szczególnie ważna w wypadku dzieci do roku życia, czyli najczęściej w wózkach głębokich. Rozróżniamy różne rodzaje amortyzacji:

  • Amortyzacja paskowa – amortyzatory w formie skórzanych pasków pozwalają bujać wózkiem na boki, nie powodując hałasu ani skrzypienia. Jest to zawieszenie miękkie, które dobrze poradzi sobie na każdej nawierzchni, lecz z czasem paski mogą ulec rozciągnięciu, a rama wózka może powoli zacząć się obniżać. Należy wówczas napiąć paski bądź wymienić je na nowe.
  • Amortyzacja wahaczowa – amortyzatory znajdują się wówczas bezpośrednio na ramie stelaża, obok kół wózka, a czasem są wręcz ukryte w konstrukcji ramy. Ten typ amortyzacji lepiej sprawdzi się na równych nawierzchniach – miejskich ścieżkach spacerowych czy chodnikach. Wszelkie nierówności terenu są już bardziej odczuwane przez dziecko, a wózkiem nie można bujać na boki.
  • Amortyzacja sprężynowa - jak łatwo się domyślić, ten rodzaj amortyzacji oparty jest na sprężynach wmontowanych w ramę wózka. Odpowiadają one za skuteczne amortyzowanie wszelkich wstrząsów, choć ten typ amortyzacji również nadaje się głównie na równe powierzchnie. Gdy jednak wybierzemy model z regulowaną twardością zawieszenia, sami będziemy mogli zdecydować o tym, jak będzie ono działać na różnym terenie. Wózki z amortyzacją sprężynową nie bujają się na boki, a jedynie w przód i w tył.

Jak więc widać, wybierając rodzaj amortyzacji przy zakupie wózka dziecięcego, musimy wziąć pod uwagę czynniki takie jak okolica, w której mieszkamy czy miejsca, w które chcemy pojechać z naszym wózkiem. Inny rodzaj amortyzacji wybierzemy, spacerując głównie po mieście, a inny chcąc bujać naszego malucha po leśnych ścieżkach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl